...

Egzozcu Yusuf

Partikül Filtresi Temizliği

Dizel Partikül Filtresi Temizliği

Dizel Partikül Filtresi egzozdaki çevreye zararlı katı atıkları filtre içerisinde hapsederek salınımını engellemektedir. Ancak bu atık zamanla birikir ve tıkanmalara neden olur. Basınç sensörleri dizel partiküllerinin dolum oranını izler ve sürücüyü uyarır. Bu durumda araç çekişten düşecek ,partikül filtresi arıza lambasını yakacak ve motorun verimli çalışmasını engelleyecektir.

Dizel partikül filtresi temizliği nedir? Partikül filtresi temizliği nasıl olmalı?

Tıkanan partikül filtresini temizlemenin 3 farklı yolu vardır.
  1. Aracı yüksek devirde kullanarak partikül filtresini temizlemek( Kendiniz yapabilirsiniz )
  2. Rejenasyon yaparak partikül filtresini temizleme (Kurum miktarının değeri önemli)
  3. Özel sıvı ve makine yardımı ile partikül filtresini temizlemek (En Verimli Seçenek)
  • Partikül filtresi temizliğini makine yardımı ile temizlemek en iyi seçenek ve sonuçlardan birisidir. Partikül filtresi araçtan söküldükten sonra içerisine döktüğümüz özel sıvı yardımı ile partikül gözeneklerini yumuşatıp tazyikli su ile ikinci işlemi uyguluyoruz. Tazyikli su yaklaşık 15-20 dakika boyunca partikül filtresinin içerisinden geçip içindeki toplanmış kurumları dışarıya daha sağlıklı atmasını sağlıyor.
  • Araç sahipleri aracı yaklaşık 15,20 dakika kadar yüksek devirde kullanarak partikül temizliğini yapabilir. Bu yöntem bazen işe yarasada çoğu zaman işe yaramıyor.
  • Partikül filtresi temizliğini rejenerasyon yaparak da temizlemek mümkün. Fakat bu yöntem için partikül filtresindeki kurum miktarını ölçmek gerekiyor. Kurum miktarı istenilen seviyede ise rejenerasyon yaparak partikül filtresi temizlenebilir.
dpf temizligi
dpf temizligi

Egzozcu Yusuf olarak partikül temizliğini özel makina yardımı ile 20-30 dakika arasında %100 olarak temizlemekteyiz.

Dizel Partikül Filtresinin Tıkalı Olduğunu Nasıl Anlarız?

Dizel partikül filtresi tıkandığında dolduğunda, gösterge panelinde motor arıza lambası veya egzoz arıza lambası (partikül filtresi arıza lambası) yanar. Partikül filtresi dolu tıkanmışsa, aracın çekişi düşer, yakıt sarfiyatı artar, egzoz kokusu duyabiliriz.

Partikül Filtresi Arızaları Nelerdir?

İdeal şartlarda 250 bin kilometrelik kullanım ömrüne sahip dizel partikül filtresinde en sık görülen sorunlar, çoğunlukla aracın düşük hızlarda sürülmesi, sık dur kalk yapılması ve kullanımın şehir içi ile sınırlı kalması nedeniyle ortaya çıkıyor. Bu durumlara ek olarak kalitesiz yakıt kullanmak ve araç maksimum torka ulaşmadan gaz pedalına sonuna kadar basmak da belirli bir sürenin ardından filtrenin istenilen verimlilikte çalışmaması ile sonuçlanıyor.

Herhangi bir nedenden dolayı Partikül Filtresi arıza sinyali yandığında vakit kaybetmeden yetkili servise gidip partikül filtresi temizleyici uygulamaların başlatılmasını sağlamanız gerekiyor. Aksi halde yalnızca filtrenin verimsiz çalışmasıyla kalmayıp, petek yapıda ve dış çeperde yapısal bozulmalara neden olabilirsiniz. Bundan sonra ise parçanın değiştirilmesi tek seçenek haline geliyor.
Dizel partikül filtresinin işlevini tam olarak yerine getirip getirmediğine, periyodik muayene esnasında özellikle dikkat ediliyor. Eğer bu parçada bir sorun belirlenirse araç kusurlu kabul ediliyor.

Seraphinite AcceleratorBannerText_Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.